Strona główna Szlaki rowerowe

Szlaki rowerowe

Mamy wyznaczonych 5 tras turystycznych. Powstały one dzięki działalności Stowarzyszenia Przyjaciół Gminy Kikół. Wzięło ono udział w programie "Działaj Lokalnie III" Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i dostało dofinansowanie na projekt "Odkryć nieznane, przypomnieć zapomniane - szlaki turystyczne i ścieżka edukacyjna po gminie Kikół".


Trasa nr 1 - szlak czarny:

początek trasy:

Kikół na Placu Kościuszki dalej:
Konotopie,
Jankowo,
Jarczechowo
i z powrotem do Kikoła

Długość trasy 13,6 km.

Podczas podróży tym szlakiem możemy podziwiać przy drodze krajowej nr 10 Jezioro Kikolskie i figurę św. Jana Napomucena z XVIII w. Dalej w Konotopiu na wzgórzu Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej. Wjeżdżając do lasu ukazuje nam się malownicze Jezioro Sobieraj. Po kilkuset metrach docieramy do Jeziora Konotopskiego. Jedziemy do Jankowa. Po drodze mijamy Kapliczkę z oryginalną figurą Boga Ojca i Ducha Świętego oraz krzyż choleryczny z 1915 r. Następnie jadąc do Jarczechowa znów  podziwiamy piękne Jezioro Konotopskie i wracamy do Kikoła.


Trasa nr 2 - szlak zielony:

początek trasy

Kikół na Placu Kościuszki dalej:
Konotopie,
Jankowo,
Sumin,
Lubin,
Kikół.

Długość trasy 17,8 km.

Szlak ten do Konotopia pokrywa się z Trasą nr 1, ale dalej przecina wieś Konotopie i polodowcowe krajobrazy między jeziorami Konotopskim i Sobieraj. Prowadzi również do Jankowa, natomiast stamtąd prosto do miejscowości  Sumin. W Suminie zwiedzić możemy kościół parafialny, założenie dworskie nad Jeziorem Sumińskim oraz grodzisko średniowieczne. Z Sumina kierujemy się do Lubina. Po drodze mijamy najwyższe wzniesienie w okolicy, na którym znajduje się punkt triangulacyjny. Z tego miejsca rozpościera się wspaniała panorama na Wolę oraz Jeziora Lubińskie i Koćbędź. Jadąc dalej podziwiamy małe Jeziorko Skrzynka i docieramy do zespołu pałacowo - parkowego w Lubinie. Stąd drogą wojewódzką nr 554 wracamy do Kikoła, gdzie kończy  się trasa.


Trasa nr 3 - szlak żółty:

początek trasy:

również w Kikole dalej:
Lubin,
Wola,
Niedźwiedź,
Hornówek,
Trutowo,
Wymyślin,
Lubin,
Kikół.

Długość trasy 21,4 km.

Z Kikoła udajemy się do Lubina, gdzie znajduje się pałac z XIX w wraz z parkiem. Stamtąd jedziemy do miejscowości Wola, gdzie zwiedzamy pozostałości po zespole folwarcznym. Kolejna miejscowość to Niedźwiedź, a w nim dworek, a także gospodarstwo agroturystyczne "Niedźwiedzi Jar" ze stadniną koni oraz wczesnośredniowiecznym grodziskiem. Grodzisko położone nad samym brzegiem Jeziora Steklin było  najprawdopodobniej siedzibą kasztelani przeniesionej następnie do Kikoła.  Jadąc do Hornówka widzimy znajdujący się w nim dwór. Kierujemy się do Trutowa. Tu zwiedzamy klasztor Ojców Karmelitów z XVIII w. oraz dworek z końca XIX w. Szlak ten prowadzi do starego przydrożnego krzyża w Wymyślinie. Stąd tą samą drogą do Lubina i Kikoła.


Trasa nr 4 - szlak niebieski:

początek trasy:

w Kikole, dalej:
Korzyczewo,
Lubin,
Zajeziorze,
Sikórz,
Ciełuchowo,
Kikół.

Długość trasy 23,2 km.

Podążając tą trasą mijamy w Kikole remizę strażacką z 1910 roku. Dalej kierując się w stronę Korzyczewa docieramy do Lubina. Tutaj zwiedzamy, znany nam już, eklektyczny pałac. Trasa dalej prowadzi w kierunku Zajeziorza , gdzie ukazuje się nam  panorama długiego, polodowcowego Jeziora Moszczonne. W Zajeziorzu oglądamy dworek z 1921 roku oraz przydrożny krzyż. Docieramy do Sikorza. Brzegiem Jeziora Sikórz trasa prowadzi do Ciełuchowa, gdzie podziwiamy malowniczą dolinę kilku jezior. Ciekawostką jest, że w pobliski Kołacie, odkryto w tatach 2002 - 2003 cmentarzysko kultury wielbarskiej z okresu wpływów rzymskich. Dalej droga asfaltową docieramy do Kikoła.


Trasa nr 5 - szlak czerwony:

początek trasy:

w Kikole a dalej:
Buchowo,
Grodzeń,
Wildno,
Chrostkowo,
Nietrzeba,
Sikórz,
Ciełuchowo,
Rybniki,
Kikół.

Długość trasy 34,6 km.

Trasa ta łączy dwie sąsiadujące ze sobą gminy - Kikół i Chrostkowo.

Jadąc szlakiem czerwonym mijamy w Kikole kościół parafialny p.w.św. Wojciecha oraz klasycystyczny pałac - rezydencję rodu Zboińskich. Następnie przejeżdżamy obok najwyższego punktu w okolicy i kierujemy się do Wolęcina. Stąd z powrotem do Kikoła. Skręcamy w kierunku Grodzenia, gdzie znajduje się przydrożna kapliczka z figurą św. Kazimierza Królewicza a także XVIII - wieczny, barokowy kościół filialny p.w. śś. Piotra i Pawła.W oddali widoczny jest wiatrak paltrak z 1893 r. przeniesiony z Janiszewa. Podążając do Chrostkowa podziwiamy urozmaiconą rzeźbę terenu nad Jeziorem Peł oraz Jezioro Borowiec. W Chrostkowie warty obejrzenia jest drewniany kościół parafialny p.w.św. Barbary z końca XVII w. Z Chrostkowa jedziemy do Nietrzebi, gdzie znajduje się młyn wodny z 1850 r. Tutaj w czasie powstania styczniowego rozegrała się bitwa, którą upamiętnia obelisk i metalowy krzyż. W Nietrzebie archeolodzy odkryli osadę i największe jak dotąd cmentarzysko kultury pomorskiej na Ziemi Dobrzyńskiej. Stąd brzegiem Jeziora Borowiec docieramy do miejscowości Sikórz potem do Ciełuchowa i Kikoła.

(Opis szlaków przygotowany w oparciu o folder promocyjny opracowany przez Janusza Pilichowskiego).